Theaterjournaal hoofdpagina
Artikel

Marilyn Monroe: Diamonds are a girl's best friend [Matzer Theaterproducties]

Regie: Madeleine Matzer. MUZIEKTHEATER

Drie vrouwen die samen een personage vertolken: in ‘Marilyn Monroe: Diamonds are a girl’s best friend’ pakt het opmerkelijk goed uit. In deze muzikale voorstelling nemen actrices Wendell Jaspers en Fokka Deelen, en zangeres Marlijn Weerdenburg gezamenlijk de rol van Marilyn Monroe op zich. Elk van hen belichaamt de legende op haar eigen manier. Weerdenburg speelt de zwoele zangeres en het sekssymbool, Deelen de slimme Marilyn die haar imago gebruikt om haar verleden te vergeten, terwijl Jaspers Marilyn laat zien zoals ze volgens de makers van dit stuk daadwerkelijk moet zijn geweest: een mooie, onzekere vrouw, die zichzelf staande probeert te houden in een wereld die haar slechts als leeghoofdig sekssymbool ziet.

Marilyn Monroe: Diamonds are a girl's best friend
Copyright Joep Lennarts
Norma Jeane Baker (1926-1962), zoals Marilyn Monroe officieel heet, werd als baby door haar moeder afgestaan aan een pleeggezin en later als puber misbruikt. Om haar ellendige jeugd te ontvluchten trouwde ze op 16-jarige leeftijd met haar buurjongen. De verbintenis was van begin af aan gedoemd te mislukken en na vier jaar volgde dan ook een scheiding. Ook Marilyns latere twee huwelijken verliepen slecht. Honkbalspeler Joe DiMaggio mishandelde haar en de wereldberoemde schrijver Arthur Miller ging er met een andere vrouw vandoor. Uiteindelijk stierf Monroe op 36-jarige leeftijd aan een overdosis slaapmiddelen. Een ongelukje, zo wil regisseuse Madeleine Matzer ons doen geloven.

Kwetsbaar doch sensueel
Geïntrigeerd door Monroes tragische levensverhaal vroeg ze Gerardjan Rijnders, Peter de Graef, Frouke Fokkema en Frederieke Hijink een stuk over haar te schrijven. Zo hoopte ze meer inzicht te krijgen in de persoon achter deze legendarische actrice, die tot op de dag van vandaag miljoenen mensen inspireert. Hoewel het niet makkelijk moet zijn geweest is het Matzer gelukt om de vier stukken samen te kneden tot een logisch geheel. Het resultaat is een afwisselende voorstelling waarin verschillende hoogte- en dieptepunten uit Marilyns leven aan bod komen. Wonderwel hebben de schrijvers de clichébeelden buiten beschouwing weten te laten. Zo wordt de beroemde opwaaiende-witte-jurkscène uit ‘The Seven Year Itch’ slechts zijdelings besproken en niet daadwerkelijk in beeld gebracht, terwijl Marilyns optreden voor de Amerikaanse troepen in Korea alleen als filmfragment op de achtergrond is te zien.

Marilyn Monroe: Diamonds are a girl's best friend
Copyright Joep Lennarts
Het verhaal van Rijnders vormt de hoofdmoot van het stuk. Hierin bereidt Marilyn zich voor op de speech voor de verjaardag van John F. Kennedy. Omdat Wendell Jaspers deze scène voor haar rekening neemt, lijkt het alsof zij de hoofdrol in ‘Marilyn Monroe: Diamonds are a girl’s best friend’ speelt. Dat is niet erg: in alles lijkt deze jonge veelbelovende actrice op de kwetsbare doch sensuele vrouw die Monroe was. Haar spel is bovendien zo geloofwaardig dat je als toeschouwer regelmatig de spagaat voelt waarin de actrice tijdens haar leven moet hebben gezeten.

Amerika van weleer
De drie dames worden op het toneel bijgestaan door Helge Slikker en Jasper Boeke, die de voorstelling met veel passie live van muziek voorzien. De wonderschone, door Slikker geschreven liedjes geven net dat laatste duwtje dat nodig is om je te wanen in het Amerika van weleer. De teksten daarvan sluiten bovendien naadloos aan bij de besproken thema’s. Iets wat in het door Marlijn Weerdenburg ontroerend gezongen ‘Home Is Not For Me’ duidelijk naar voren komt. Tel daarbij de prachtige door Ilse Vermeulen ontworpen kostuums op en het beeld van deze mooie voorstelling is compleet.







Artikel informatie
Redacteur: Lottie Herfkens
Gezien: 04-05-2010 in Theater Bellevue in Amsterdam
Speelperiode: tot en met 16-10-2010
Cast:
  • Wendell Jaspers
  • Fokka Deelen
  • Marlijn Weerdenburg
  • Helge Slikker
  • Anneke Jansen
meer...
Tekst:
  • Frouke Fokkema
  • Peter de Graef
  • Frederieke Hijink
  • Gerardjan Rijnders
meer...
Muziek:
  • Helge Slikker
meer...

Artikelen Theaterjournaal RSS
meer artikelen...
Advertentie
redacteuren
gezocht
In première
09-02 De broekophouder
10-02 De boot en het meisje
10-02 Hemels
10-02 Rosa sub rosa 9: Europa 5.1
12-02 De Gebroeders Leeuwenhart
17-02 Wil je in ons groepje?
17-02 Saturday Night Fever
Nieuws
meer nieuws...
Advertenties