Theaterjournaal hoofdpagina
Artikel

In de Schaduw van Brel [De Graaf & Cornelissen Producties]

Regie: Marcel Sijm. MUZIEKTHEATER

In ‘In de Schaduw van Brel’ staat Jacques Brel centraal zonder dat een acteur zijn personage speelt. Uit anekdotes die verteld worden, krijgt het publiek een beeld van de wereldberoemde chansonnier en de mensen om hem heen. Een schitterende muziekvoorstelling waarin Vera Mann en Rob van de Meeberg de sterren van de hemel spelen.

In de Schaduw van Brel
Copyright Wim Lanser
Jojo George Pasquier, onder anderen chauffeur en vriend van Jacques Brel, blijkt al 37 jaar dood te zijn als hij uiteindelijk aankomt in het voorportaal van de hemel. De hogere machten zijn domweg vergeten hem naar boven te halen. Maar nu mag hij dan toch eindelijk kiezen of hij naar de hemel of hel wil gaan. De keuze is nogal lastig omdat hij werkelijk geen idee heeft wie hij is en wat hij tijdens zijn leven heeft gedaan. De chauffeur krijgt hulp van een muziektherapeute en twee muzikanten. Door de man de muziek uit zijn leven te laten horen, helpen ze hem zijn geheugen terug te krijgen.

Bang musje
Het klikt bepaald niet goed tussen Jojo, een prachtige rol van Rob van de Meeberg en zijn muziektherapeute. Eigenlijk is dat nogal zachtjes uitgedrukt want ze vliegen elkaar geregeld met woorden in de haren. Vooral in bepaalde duetten komt dat mooi tot uiting want dan vliegen de vonken eraf. Vera Mann is fenomenaal in de rol van muziektherapeute. Wat een fantastische gezichtsmimiek en lichaamstaal heeft die vrouw toch. Ze kan haar tegenspeler zo minderwaardig aankijken dat het lijkt alsof ze naar een hoopje stront kijkt. Op het moment dat de anekdotes van de chauffeur haar beginnen te vervelen, is dat in heel haar lichaamshouding en gezichtsuitdrukkingen te zien. En op het moment dat ze in haar eigen herinneringen duikt, is de pijn in haar ogen te lezen en verandert ze in een klein, bang en verdrietig musje.

In de Schaduw van Brel
Copyright Wim Lanser
Samenhangend geheel
In deze voorstelling worden anekdotes afgewisseld met diverse nummers van Brel. Door de verhalen die over hem worden verteld, krijg je een beeld van wie hij was. Niet alleen als zanger, zoals het grote publiek hem kende, maar ook als privé persoon. Mann en Van de Meeberg nemen het zingen van de nummers, die overigens in het Nederlands gezongen worden, voor hun rekening. Soms zingen ze samen en soms solo. Ze worden bijgestaan door Martin van Dijk, die ook wat nieuwe nummers voor deze voorstelling heeft geschreven, op de vleugel en Christiaan van Hemert ontfermt zich over de bandoleon, viool en contrabas. De muzikanten zijn continu op het podium aanwezig en worden ook in de voorstelling betrokken. Je zou kunnen zeggen dat ze de assistenten van de muziektherapeut zijn. Met zijn vieren vormen de spelers en muzikanten een mooi samenhangend geheel.

Alle ingrediënten
‘In de Schaduw van Brel’ is een zeer mooie voorstelling met prachtige muziek, maar niet zo heel makkelijk te volgen. Omdat er vanuit herinneringen verteld wordt, kun je nog wel eens in de war raken. Toch zal dat niet vaak gebeuren, want het verhaal en de muziek weten genoeg te boeien. Wat wel een beetje lastig is, is dat er zo nu en dan wat Frans gesproken wordt. Iemand die de Franse taal totaal niet kent, zal zich zeker gaan afvragen wat er gezegd wordt. Maar dat doet geen afbreuk aan de voorstelling. Een mooi verhaal, prachtige muziek en fantastische acteurs en muzikanten: ‘In de Schaduw van Brel’ heeft alle ingrediënten voor een geweldig avondje theater. Geen wonder dat deze productie zoveel Musical Awards heeft gewonnen in 2003!





Artikel informatie
Redacteur: Monica Hoogmoed [www.web-tekstontwerp.nl]
Gezien: 18-03-2011 in Theater De Leest in Waalwijk
Speelperiode: tot en met 03-06-2011
Cast:
  • Vera Mann
  • Rob van de Meeberg
  • Martin van Dijk
  • Christian van Hemert
meer...
Tekst:
  • Lars Boom
meer...
Meer artikelen van deze toneelgroep: meer...

Artikelen Theaterjournaal RSS
meer artikelen...
Advertentie
redacteuren
gezocht
In première
18-05 Hoer
19-05 HaRT
19-05 Madama Butterfly
24-05 Delft Fringe 2012
24-05 Als je mij maar nooit vergeet
25-05 Fries StraatFestival 2012
25-05 Operadagen Rotterdam 2012
Nieuws
meer nieuws...
Advertenties