Theaterjournaal hoofdpagina
Artikel

De Koopman van Venetië [De Theatercompagnie]

Regie: Theu Boermans. TONEEL

De Theatercompagnie houdt op te bestaan. Zoals eerder bekend werd, heeft het gezelschap definitief een negatief besluit gekregen van het Nederlands Fonds voor de Podiumkunsten + over haar subsidieaanvraag 2009-2012. De Theatercompagnie gaat voor de laatste keer in première met de voorstelling 'De koopman van Venetië' van William Shakespeare, een voorstelling over geld, hebzucht en intolerantie. Rijen mensen verzamelen zich al vroeg voor de kassa om deze bijzondere voorstelling niet te hoeven missen.

De Koopman van Venetië
Copyright Sanne Peper
'The sky is the limit!' Zo moeten de mannen op de beurs zich gevoeld hebben in tijden dat de beurs alleen maar leek te kunnen klimmen. Met dit gegeven in het achterhoofd lijkt decorontwerper Bernard Hammer aan de slag te zijn gegaan toen hij het decor ontwierp voor 'De koopman van Venetië'. Het decor bestaat uit een haag van meterslange zilveren slierten die het gehele toneel omsluiten. Dit fraaie toneelbeeld verbeeldt het handelsopportunisme en de overvloed aan rinkelende, zilveren dukaten, die men kon verdienen in de hoogtijdagen van de rijke handelsstaat Venetië, waar de handelsgeest welig tierde. Tenminste, als je geen onverantwoorde leningen afsloot tegen woekerrente of zelfs het eigen lichaam inzette als onderpand.

Kapitaal
In 'De koopman van Venetië' is geld de maat van alle dingen. De ijzeren wet van het kapitaal maakt dat met liefde geld wordt bedoeld en dat geld gelijk staat aan macht. Bassanio (Mike Reus) leent een aanzienlijke som dukaten bij de rijke joodse bankier Shylock (Pierre Bokma). Bassanio's boezemvriend Antonio (Jappe Claes) staat garant voor de lening en zegt Shylock vol hoogmoed een pond van zijn vlees toe, als hij niet in staat zal blijken om binnen drie maanden aan de afbetalingseis te voldoen. In de tussentijd dingen verschillende rijke kooplieden uit alle delen van de wereld naar de hand van de begeerde Portia (Loes Haverkort). Pierre Bokma excelleert in de rol van een Chinese koopman en ook Mike Reus weet de lachers op zijn hand te krijgen met zijn vertolking van een Arabische prins. Liefde blijkt niet te koop, want Portia verliest haar hart aan de straatarme Bassanio.

Lening
De Koopman van Venetië
Copyright Sanne Peper
'De koopman van Venetië' is een innemend, komisch stuk, maar het zou geen Shakespeare zijn als er geen serieuze ondertoon in verpakt zou zitten. De moraal van de voorstelling is uiterst actueel, gezien de huidige kredietcrisis: wend geen geleend geld aan voor risicovolle investeringen als je niet in staat bent het terug te betalen! Antonio wordt echter niet gedekt door de staat, die zijn schuld overneemt en dus kan de rancuneuze Shylock zich beroepen op de eis zoals die in de schuldbrief is opgenomen: een pond mensenvlees. En Shylock is vastberaden om zich te beroepen op zijn recht, diep beledigd als hij is dat Antonio akkoord ging met zijn ridicule voorstel, die hij deed als 'grap'. Antonio bevestigt met het accepteren van de eis het clichébeeld van de brute, barbaarse jood. De karakters worden in 'De koopman van Venetië' continu met religieuze stereotyperingen gestigmatiseerd. Shylock is ´de Jood´ en daardoor is het voor hem onmogelijk om handel te drijven in Venetië. Slechts als kredietverschaffer kan hij deelnemen aan het handelscircuit, waardoor hij in de positie wordt gedwongen van de vrekkige, gierige bankier. Hij wordt door de buitenwereld gezien, zoals deze hem wìl zien. En ook dit gegeven is actueel, gezien de berichtgeving in de media over moslims in de wereld na 11 september 2001.

Laatste voorstelling
Regisseur Boermans en dramaturge Rezy Schumacher weten met deze voorstelling een geweldige en kraakheldere enscenering neer te zetten. Het stuk is minutieus bewerkt, waardoor de 3 uur durende zit aangenaam voorbijschiet in hapklare, fijn gefileerde stukken. Daarnaast trekken de acteurs de voorstelling naar een hoog niveau. Pierre Bokma schittert in zijn vertolking van Shylock en Loes Haverkort imponeert als de levenslustige en energieke Portia. 'De koopman van Venetië' van De Theatercompagnie is een bijzonder doordachte voorstelling en het is doodzonde dat het Nederlands Fonds voor de Podiumkunsten + heeft besloten om dit gezelschap geen subsidie toe te kennen in het komende Kunstenplan.




Artikel informatie
Redacteur: Chris Belloni
Gezien: 13-11-2008 in Het Compagnietheater in Amsterdam
Speelperiode: tot en met 23-12-2008
Meer artikelen van deze toneelgroep: meer...

Artikelen Theaterjournaal RSS
meer artikelen...
Advertentie
redacteuren
gezocht
In première
11-09 Festival 5D
15-09 De Wijze Kater
16-09 Zwanen-zang
17-09 Axis Festival
18-09 Dorp / Het verhaal van een vooruitzicht
18-09 Steen Papier Schaar
19-09 Kortjakje
Nieuws
meer nieuws...
Advertenties